FAQ

Sestavování žebříčů je subjektivní záležitost. Někdo jiný může mít jiný názor

Při sestavování seznamů a hodnocení her jsme se pokoušeli o co největší objektivitu byť ji samozřejmě není možné nikdy úplně dosáhnout. Vybrané hry vycházejí ze srovnání cca 150 různých seznamů nejlepších her (jejich viz níže) a z ověření uživatelských hodnocení cca 2500 her na BGG. Miminálně jsme se z dostupných dat z tisíců individuálních hodnocení snažili extrapolováním a průměrováním vytěžit maximum a co nejvíce se tak přiblížit realitě

Proč bych měl obětovat svůj čas na něco, za co shrábne peníze někdo jiný?

Projekt nevzniká za účel výdělku, ale jako snaha o propagaci deskových her mezi lidmi a jako pomocník hráčů. Veškerý čistý výdělek, který vznikne z prvního vydání bude použit na další propagaci her. O její formě rozhodnou hlasováním lidé, kteří se na projektu budou podílet (např. financování některého deskoherního festivalu, nákup her do otevřené herny apod.).


Jakou bude mít průvodce formu, až bude hotový

Jednoznačně se budeme snažit o tištěnou formu, která by měla být dostupná jak ve specializovaných prodejnách s deskovými hrami, tak i v běžném knihkupectví.


Kdy si budu moci knihu koupit?

Optimistický termín vydání je stanoven na druhou polovinu roku 2019.


Jak se můžu do tvorby knihy zapojit?

Připravili jsme několik úrovní spolupráce, sami si můžete vybrat, která by vám nejvíce vyhovovala:

Autor textů kapitol - chystáme kapitoly o jednotlivých autorech her, o procesu vydávání, o možnostech hraní a samozřejmě o jednotlivých kategoriích (wargame, strategie, dungeon crawl, hry pro děti, rodinné hry, sběratelské hry apod.). Pokud myslíte, že o daném tématu nebo nějakém autorovi toho víte hodně a máte k němu co říci, můžete se stát autorem textu celé kapitoly nebo ji dát dohromady s něčí pomocí.

Autor textů her - na této stránce naleznete seznam 250 her, které se objeví v průvodci. Pokud je políčko "text" volné, můžete si hru zarezervovat a napsat, o čem daná  hra je.

Kontrolor textů her - na stejné stránce jako výše si můžete vybrat hry, které jste hráli a ověřit po autorovi textu hry zda je vše bez chyby a zda se na nic podstatného nezapomnělo. Stejně tak můžete ověřit zda jsou správné základní údaje jako doba hry, autor, rok vzniku apod.

Betatester - pokud nechcete nic psát, ale i tak se chcete na projektu nějak podílet, staňte se naším betatesterm. Budeme vám zasílat hotové části knihy k posouzení.

Anebo nám napište a můžeme se domluvit na individuální spolupráci...


Existuje už podobná kniha?

U nás vyšla naposledy kniha podobného rázu před téměř třiceti lety (Velké kniha deskových her od Miloše Zapletala), to je 4 roky před tím, než byla vydána hra Osadníci z Katanu a jako jedna z nejmodernějších her jsou zde uváděny Monopoly! Od té doby se změnilo úplně vše.

V zahraničí vyšlo mnoho knih zabývající se historií deskových her nebo jenom jednotlivými hrami, ale vše v podstatě končí tam kde Zapletalova kniha z roku 1991 a věnují se hrám jako šachy, Go, Backgammon. Ač jsme se snažili usilovně pátrat, o moderních deskových hrách jsme ani v jiných jazycích nic nenašli. Pokud o něčem víte, určitě nám dejte vědět!

Podobných průvodců ale na jiné téma přitom existuje celá řada:

Bude o knihu zájem?

To samozřejmě nikdo dopředu nemůže vědět, ale komunita kolem deskových her je poměrně široká a zájem o deskové hry je čím dál větší. Jenom několik čísel pro ilustraci:

  • server Zatrolenehry.cz registruje téměř 8000 uživatelů a 66 klubů po celé ČR
  • jeden z největších českých vlogů Deskofobie má průměrnou sledovanost cca 2200 lidí (5. série) a ročně se vyšplhá i na 25.000
  • český překlad asi nejznámějšího seriálu o deskových hrách TableTop na videacesky.cz má průměrnou sledovanost 7000 lidí a rekordně až 12.000

A to se bavíme pouze o lidech, kteří se o deskové hry opravdu zajímají. Naší cílovou skupinou jsou i lidé, kteří si občas něco zahrají, ale pro tuto knihu si nebudou chodit do specializované prodejny s deskovkami, ale patrně se k ní dostanou v obyčejném knihkupectví. Mimochodem dnes téměř neexistuje knihkupectví, kde by neprodávalo alespoň několik deskových her a při jejich celkovém počtu se v ČR dost možná jedná vůbec nejčastější způsob pořizování her.