FAQ

Sestavování žebříčů je subjektivní záležitost. Někdo jiný může mít jiný názor

Při sestavování seznamů a hodnocení her jsme se pokoušeli o co největší objektivitu byť ji samozřejmě není možné nikdy úplně dosáhnout. Vybrané hry vycházejí ze srovnání cca 150 různých seznamů nejlepších her (jejich viz níže) a z ověření uživatelských hodnocení cca 2500 her na BGG. Miminálně jsme se z dostupných dat z tisíců individuálních hodnocení snažili extrapolováním a průměrováním vytěžit maximum a co nejvíce se tak přiblížit realitě

Jakou bude mít průvodce formu, až bude hotový

Jednoznačně se budeme snažit o tištěnou formu, která by měla být dostupná jak ve specializovaných prodejnách s deskovými hrami, tak i v běžném knihkupectví.


Existuje už podobná kniha?

U nás vyšla naposledy kniha podobného rázu před téměř třiceti lety (Velké kniha deskových her od Miloše Zapletala), to je 4 roky před tím, než byla vydána hra Osadníci z Katanu a jako jedna z nejmodernějších her jsou zde uváděny Monopoly! Od té doby se změnilo úplně vše.

V zahraničí vyšlo mnoho knih zabývající se historií deskových her nebo jenom jednotlivými hrami, ale vše v podstatě končí tam kde Zapletalova kniha z roku 1991 a věnují se hrám jako šachy, Go, Backgammon. Ač jsme se snažili usilovně pátrat, o moderních deskových hrách jsme ani v jiných jazycích nic nenašli. Pokud o něčem víte, určitě nám dejte vědět!

Podobných průvodců ale na jiné téma přitom existuje celá řada:

Bude o knihu zájem?

To samozřejmě nikdo dopředu nemůže vědět, ale komunita kolem deskových her je poměrně široká a zájem o deskové hry je čím dál větší. Jenom několik čísel pro ilustraci:

  • server Zatrolenehry.cz registruje téměř 8000 uživatelů a 66 klubů po celé ČR
  • jeden z největších českých vlogů Deskofobie má průměrnou sledovanost cca 2200 lidí (5. série) a ročně se vyšplhá i na 25.000
  • český překlad asi nejznámějšího seriálu o deskových hrách TableTop na videacesky.cz má průměrnou sledovanost 7000 lidí a rekordně až 12.000

A to se bavíme pouze o lidech, kteří se o deskové hry opravdu zajímají. Naší cílovou skupinou jsou i lidé, kteří si občas něco zahrají, ale pro tuto knihu si nebudou chodit do specializované prodejny s deskovkami, ale patrně se k ní dostanou v obyčejném knihkupectví. Mimochodem dnes téměř neexistuje knihkupectví, kde by neprodávalo alespoň několik deskových her a při jejich celkovém počtu se v ČR dost možná jedná vůbec nejčastější způsob pořizování her.