Která jsou tedy ty nelepší deskové hry na světě? Na internetu najdete spousty žebříčků. Největší server o deskových hrách BoardGameGeek, který má ve své databázi přes 63.000 deskových her, pravidelně aktualizuje svůj seznam, kde se na prvních místech střídají hry jako Studená válka, Though the Ages: Příběh civilizace nebo Gloomhaven. Tom Vasel na svém webu The Dice Tower aktualizuje seznam nejlepších 100 her každý rok. A existují i jiné stránky.

Při sestavování seznamu toho nejlepšího jsem se chtěl vyvarovat jedné chyby a to míchat všechny hry dohromady. Před lety kdy jsem z deskových her znal pouze Osadníky z Catanu, Sázky a dostihy a Carcassonne jsem se také nechal inspirovat jedním takovým žebříčkem a pořídil si hru, která tehdy vévodila žebříčkům, Through the Ages od Vlaadi Chvátila. Poprvé jsme ji s kamarády rozbalili na Silvestra odpoledne, poté asi 2 hodiny marně zápolili s pravidly a nakonec vše zase schovali do krabice a vytáhli raději Člověče, nezlob se. To co se dá považovat za nejlepší se neustále mění s ohledem na preference a počet hráčů, množství času, danou situaci. Užitečnost jednoho globálního žebříčeku je tedy čistě akademická a dala by se přirovnat k seznamu nejlepšího alkoholu. Je na prvním místě Dom Pérignon? Ale co když mám místo vína raději pivo, nebo Whiskey? Stejně tak nelze smysluplně porovnávat válečné strategie a pártyhry. Z toho důvodu zde ani žádný jeden společný žebříček nenajdete, ale vše je rozděleno podle kategorií, počtu hráčů nebo herní době.

Samotný seznam nevychází ze subjektivního hodnocení. K zařazení do něj bylo zváženo na 2500 deskových her a ani největší nadšenec je nemůže znát všechny. Místo toho jsem hry vybíral podle jasně napsaného algoritmu, zohledňujícího doporučení a zařazení do seznamu nejlepších her z asi 130 článků a blogů uveřejněných na internetu, hodnocení na BoardGameGeek a také počet hlasujících. Přibližný výsledek je vidět na následujících grafech. Cihlově červenou barvu jsou v něm i v celé knize podkresleny ty úplně nejlepší hry (je jich celkem asi 150), šedě podkreslené jsou ostatní doporučené hry (cca 450 her). Hry, které nesplnili určité minimální požadavky se do knihy vůbec nedostaly. Proto i některé seznamy obsahují třeba jenom 5-6 položek, protože více doporučených her v dané kategorii není nebo jsem je nenašel. Z toho důvodu se do knihy také nedostaly ani hry typu Monopoly nebo Activity, byť jsou velmi populární, ale hodnocení hráči je velmi slabé.